SCHELL SCH022160699 SCHELLOMAT WC Flush Valve - Clear
★★★★★ 4.5 60 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.hertzinger.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
SCHELLOMAT WC Flush valve - Brass - DIN-DVGW AS2138 - With flush regulation - Utilisation: for flat and deep flushing WCs - Flow pressure: from 1.2 bar 1/2", 28/26 mm, 160 mm, 40 mm
  • WC flush valve
  • Brass
  • With flush regulation
Brand Name Schell
Unit Count 1.0 Count
Valve Type Ball Valve
Manufacturer Conmetall
Model Number SCH022160699
Material Type Brass
Exterior Finish Brass
Item Dimensions 3.94 x 1.57 x 5.71 inches
Number of Ports 2
Number of Pieces 1
Specification Met DIN-DVGW AS2138
Global Trade Identification Number 04021163100495
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
60 ratings | 25 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (50)
4 stars
4% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (6)